javascript"> Emily : januára 2015

pondelok 26. januára 2015

Torta

Ahojte,  
piekla som tortu pre vnučku mojej sesternice. Len takú jednoduchú, nie som cukrárka. Predstava bola celkom iná. Navrchu mala byť mašľa a nejaké jemné kvietočky po stranách. Nemala by som sa ňou chváliť, ale je to pre mňa na poučenie, že nemám narýchlo kupovať hmotu z obchodu, ale si radšej vyrobiť doma alebo z cukrárenských obchodov.
     Hmotu som predtým poriadne prehnietla. Všetko išlo dobre, až do okamihu, keď som rozvaľkanú hmotu položila na tortu a začala som ju pomaly vyrovnávať.  Začali sa mi robiť drobné trhlinky a niekde aj 3 cm otvory. V hmote boli hrudky, ktoré som pod prstami vôbec necítila. Ten pocit by ste asi nechceli zažiť. Bolo to v piatok večer a v sobotu ráno si mali tortu vyzdvihnúť. Tak som začala premýšľať, čo ďalej.  Ešteže mám rôzne vykrajovačky a takto to dopadlo. Nie je to výsledok podľa mojich predstáv, ale maličkej sa páčila a aj ostatným príbuzným.  
    Zo zvyškov piškóty som urobila koláč, iba taký pre nás ku káve. Na dno podlhovastej formy  som naukladala zvyšky upečenej piškóty, trošku pokvapkanej šťavou z jahodového kompótu, nato jogurtová plnka, aká bola použitá aj v torte. Ďalšia vrstva boli mandarinky, tiež z kompótu, opäť jogurotvá plnka a navrch zvyšky piškóty. Na druhý deň som poliala citrónovou polevou. Navrch som ešte použila želé cukríky.
  


So srdečným pozdravom 
Emily

štvrtok 22. januára 2015

Spomienky na Vianoce


Ahojte, 
už je dávno po Vianociach, ale  krásne spomienky mi zostali a chcem si ich ešte dlho uchovať aj takto vo virtuálnej pamäti. Dcéra mi poslala niekoľko fotografií z ich Vianoc, tak som vybrala tie s mojimi najnovšími láskami. A niekoľko čriepkov ešte  od nás.
... naša vnučka, o ktorú som sa starala viac ako pol roka ...

... náš druhý vnúčik, ešte je malý bobček ...
... náš stromček, zdobil manžel ...

...  časť darčekov pre oneskorencov ...

.....

...  štedrák na prianie ...

... ešte nepoznám všetky grify v elektrickej rúre, keďže dlhé roky som mala plynovú; okraje a vrch, na ktorom je tvarohová plnka sa trochu viac pripiekli ...

... mali to byť šišky, no mne sa podarili stromčeky, recept je niekde na FB,  ak sa mi podarí nájsť link, tak vložím neskôr ...

............

... štipce na sviečky, mám ich z UK, ale nestihla som ich použiť, sú kupované cez e-bay, veľmi lacno a v tvare rybky som ešte nevidela, asi sú aj dosť staré ... 
    Veľmi zlé sa mi fotí, aj upravuje foto, lebo mi praskla žilka v oku a stále v ňom mám tieň, všetko je akoby rozmazané. Tak preto oneskorené foto.

Majte krásny deň a nadchádzajúci blízky víkend.

So srdečným pozdravom 
Emily